KTO powinien zrobić test na hiv

https://jedynytakitest.aids.gov.pl/wp-content/uploads/2022/10/p1.png

Kto może zakazić się HIV?

Ryzyko zakażenia HIV może dotyczyć każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Nie ma znaczenia, ile masz lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, czy mieszkasz w mieście czy na wsi, jaki jest Twój światopogląd albo co sądzisz o HIV i AIDS.

Są 3 drogi zakażenia HIV:

1. przez kontakty seksualne niezabezpieczone prezerwatywą – wirus znajduje się w spermie, wydzielinie z pochwy oraz preejakulacie. Jest to najczęstsza droga przenoszenia HIV;

2. poprzez zakażoną HIV krew, np. podczas używania tych samych igieł i strzykawek przez więcej niż jedną osobę – m.in. podczas wstrzykiwania (leków, anabolików, substancji nielegalnych), czy przekłuwania skóry niesterylnymi narzędziami (tatuaż, piercing, akupunktura);

3. z zakażonej HIV matki na jej dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią – zakażenia wertykalne.

Dlaczego warto, abyś zrobił/zrobiła test na HIV?

Test na HIV to jedyna możliwość sprawdzenia, czy jest się zakażonym. Nie robiąc testu ze strachu, odbierasz sobie szansę na długie życie. HIV to nie wyrok! Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone HIV mogą żyć równie długo, jak ludzie niezakażeni, mogą też prowadzić podobny tryb życia, mieć dzieci, uczyć się czy pracować.

U kogo najczęściej wykrywany jest HIV?

HIV wykrywany jest głównie u młodych dorosłych (osób między 18. a 39. r.ż.), ponieważ jest to okres ich największej aktywności seksualnej, poszukiwania i zmiany partnerów.

Czy ryzyko zakażenia HIV jest takie samo dla kobiet i mężczyzn?

Nie. Ryzyko zakażenia jest znacznie większe dla kobiety podczas kontaktu seksualnego z zakażonym mężczyzną niż dla mężczyzny podczas kontaktu seksualnego z zakażoną kobietą.

Wynika to z budowy anatomicznej narządów płciowych i fizjologii aktu płciowego. W trakcie kontaktu seksualnego bez prezerwatywy, jeśli dochodzi do wytrysku w pochwie, duża powierzchnia błony śluzowej ma długotrwały kontakt z materiałem zakaźnym (spermą). Dodatkowo wszelkie uszkodzenia śluzówki, wynikające np. z uszkodzenia mechanicznego, mogą ułatwić wniknięcie wirusa do organizmu.

Czy HIV można rozpoznać po wyglądzie?

Nie. Zakażenie nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Osoba zakażona HIV może wyglądać tak jak Ty!

To, że ktoś dobrze wygląda, nie oznacza, że nie jest zakażony HIV czy innymi wirusami.

To, że ktoś wygląda na osobę chorą, nie znaczy też, że jest zakażony HIV lub chory na AIDS.

Jeśli nie zrobisz testu, możesz nawet przez średnio 6–12 lat nie wiedzieć, że jesteś zakażony/zakażona i nieświadomie zakażać innych. Nieleczone zakażenie HIV może doprowadzić do choroby AIDS. Zanim zakażenie HIV przejdzie w AIDS i pojawią się towarzyszące mu choroby, które mogą skutkować zmianami w wyglądzie człowieka, upływa wiele lat, w trakcie których osoba zakażona wygląda i czuje się dobrze.